25 Feb. 2021, Thursday

ilaçlama

ilaçlama

ilaçlama

İlaçlama, zararlı varlıkları etkisiz hale getirme alanında bütün hizmet dallarını bünyesinde barındıran büyük bir hizmet sektörüdür ve haşereyle mücadelenin genel tanımıdır. Zararlı varlığının tespit edilmesiyle birlikte yapılan bu uygulamalar belirli bir süre içerisinde haşereleri etkisiz hale getirir.

İlaçlama Neden Yapılır?

Haşerelerin insan ve çevre üzerinde olumsuz etkiler oluşturmasını engellemek adına ilaçlama yapılır. İlaçlama uygulamalarının önemsenmediği durumlarda salgın hastalıklar yaşanması, doğanın tahrip edilmesi ve ekonomik alanda büyük sorunlar yaşanabilir.

İlaçlama Çeşitleri Nelerdir?

Ortamın ve haşere türlerinin farklılığına göre çeşitli ilaçlama yöntemleri uygulanabilir. Standart bir yöntemi benimseyerek bütün haşereleri etkisiz hale getirmek mümkün değildir.

1. Jel İlaçlama: Böcek ilaçlama firmaları tarafından sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Jel ilaç belirli bir yere sürülür ve böcekleri kendisine çeken bir koku salgılar. Çeşitli yerlerde saklanan böcekler bu kokuya gelir, jel ilacı tüketir ve yuvasına geri döndükten sonra orada etkisiz hale gelir. Diğer böceklerde ölen böceği yer ve onlarda zehirlenir. Bu ölüm şekli zincirleme olarak devam eder.

2. Kokulu İlaçlama: En etkili ilaçlama yönteminin kokulu ilaçlama olduğunu söyleyebiliriz. Bu uygulama genellikle hızlı üreme potansiyeline sahip olan tahta kurusu, akrep, tahta kurdu, pire, kene, akrep, tahta kurdu gibi haşereleri etkisiz hale getirmek adına kullanılır. Kokulu ilaçlama tekniği uygulanan alanın ortalama olarak 4-5 saat kapalı kalması gerekir.

3. Kokusuz İlaçlama: Kimyasal sıvıyı püskürterek yapılır. Bu yöntemde insanların ilaçlama yapılan bölgeden ayrılmasına ve mekanın kapatılmasına gerek yoktur. Her hangi bir zaman dilimi içerisinde, hatta iş vakitlerinde bile yapılabilir.

Benzer Konular

Böcek İlaçlama Doğru Bildiğimiz Yanlışlar
Fare İlaçlama Belediye
Restaurantlarda Haşere Problemleri

About Author

admin