28 Sep. 2021, Tuesday

Farelerin Özellikleri ve İlaçlama Neden Gereklidir

Farelerin Özellikleri ve İlaçlama Neden Gereklidir

Farelerin Özellikleri ve İlaçlama Neden Gereklidir

Fare ilaçlama, kemirgenlerle mücadelenin en etkili yolu olarak bilinmektedir. Hem sağlık açısından hem de ekonomik alanda çeşitli problemler oluşmasına sebebiyet veren farelere yönelik zamanında ilaçlama yapılmalı ve yaşam alanlarımızda barınmalarına izin verilmemelidir. “Fare ilaçlama” neden gereklidir ve farelerin özelliklerini aşağıda maddeler halinde ele alalım.

* Farelerin en çok dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi en küçük deliklerden bile girebilmeleridir. Farenin bir delikten geçebilmesi için o deliğe başının sığması yeterlidir.

* Genel anlamda grup olarak yaşamayı tercih eden fareler kısa süre içerisinde üreme özelliğine sahiptir. Zeki yapıları sebebiyle basit tuzaklarla atlatılamazlar ve fare ilaçlama yapmak gerekir.

* Keskin dişlerini kullanarak ahşap yapıların dışında mermer gibi sert yapılara bile zarar verebilmektedirler.

* Büyüklükleriyse 5cm ve 50cm arasında değişkenlik gösterebilir.

* Bir fare yıl içerisinde ortalama 30 tane yavrular. Kısa süre içerisinde yavrulama özelliklerine sahip olmaları nedeniyle fare ilaçlama yapmakta geç kalınmamalıdır.

* En çok evlerde karşılaştığımız fareler bunun dışında restoran, fırın, yemekhaneler vb. birçok alanda görülebilir. Her alana özel farklı fare ilaçlama teknikleri kullanılmaktadır.

* Yukarıda kemirgen özelliklerinden bahsettiğimiz fareler elektrik kablolarını kemirdiklerinde yangın çıkmasına, ahşap yapıları kemirdiklerinde çökmelerine sebebiyet verebilmektedirler.

* Fareler genellikle pis alanlarda yaşarlar. Rögar kapakları, lağım alanları, nemli ve karanlık bölgelerde farelere sık sık rastlanır. Pis yerlerden yaşam alanlarımıza taşıdıkları mikroplardan etkilenmemek adına fare ilaçlamak gerekir.

Yukarıda maddeler halinde fare ilaçlama neden gereklidir sorusuna cevap verdik. Yaşam alanlarınızda zararlı kemirgenlerin varlığını tespit ettiğinizde firmamızla iletişim kurun ve kapsamlı fare ilaçlama uygulamalarıyla birlikte fareleri etkisiz hale getirelim.

Benzer Konular

Böcek İlaçlama Nedir?
İstanbul İlaçlama Firmaları
Fare ilaçlama

About Author

admin