26 Oct. 2021, Tuesday

Böcek Ve Haşere Türlerinin Çeşitleri ve Özellikleri

Yazan:

|

2 Kasım 2014

|

Kategori:

Böcek Ve Haşere Türlerinin Çeşitleri ve Özellikleri

Böcek Ve Haşere Türlerinin Çeşitleri ve Özellikleri

Böcekler ve haşere çeşitleri günümüzde yapılan araştırmalar sonucu sayıları her geçen gün artan ve artıkça da insanlara zarar verdikleri görülmüştür. İnsanlara zarar veren bu canlıların özellikleri incelendiğinde ne kadar farklı ve enteresan yapıları olduğunu görmekteyiz. Böcek ve haşere çeşitleri olarak karşımıza çıkan zararlı canlılar; alman hamam böceği, kertenkele, karınca, kene, yılan, örümcek, çıyan, çekirge, gümüş böceği, sıçan, ateş karıncaları, akrep, arı, kırkayak, çıyan, çekirge, akar, pire, tahtakurdu, kene ve kulağakaçan böcek ve haşere türleri vardır. Bu canlılardan hamam böceğinin özelliklerini inceleyecek olursak. Hamam böceği, 10 ile 15 mm boyunda olan çok kısa bir böcek türüdür. Renk olarak açık sarı ve kahverengi türünde olan bu canlılar daha farklı renklerde de görülebilirler. Çok hızlı üreyen ve sıcak ortamları seven bir tip olan bu böcek, bir kerede 7 – 9 kadar bir yumurta bırakarak çoğalma gösterirler. Kendi derilerini de değiştirme özelliği taşıyan bu canlılar birçok darbeye karşı da dayanıklı olurlar. Yaşam evreleri de sıcak veya soğuk ortama göre değişiklik gösterir. Barınma yerleri olarak lokantalar, oteller, fabrikalar, değirmenler, depolar, fırınlar gibi gıda maddesi olan her alana kolayca yerleşip hayatlarını sürdürebilirler. Bu canlıların böcek ilaçlama işleminden etkilenmeleri de zordur. Ancak bu böceklere özgü üretilen ilaçlar ile ancak etkili olmaktadır.
Hamam böcekleri iyi analiz edildiğinde birçok canlıdan çok farklı özelliklere sahip olduğunu görebiliriz. Hamam böceklerinin kendi aralarında da bazı çeşitlere ayrılmaktadır. Kimisi Amerikan hamamböceği, kimisi alman hamam böceği, kimisi de şark hamam böceği olarak karşımıza çıkar. Bu böceklerin bazı virüs ve bakteri topluluğunu taşıması ile çok tehlikeli olmaktadır. Bu virüslerin insanlara taşınması ile bazı ateşli hastalıklara davetiye çıkarması nedeni ile insanları korkutmaktadır. Bu böceklerin olduğu her yer özenle böcek ilacı ile ilaçlanması gerekmektedir. Bu canlıları ilaçlamak için bunların gezdiği ve barındığı yerler ile bunların avlanma zamanlarını iyi bilmek gerekir. Genelde akşamları ortalığa çıkıp, karanlıkta avlanmayı sevdikleri için ilaçlama işlemini de akşama doğru yapmakta fayda vardır. İlaçlama yapmadan önce o alanda genel bir değerlendirme yapılmalı ve bu alanın böcek ilaçlama için en uygun vakit hangisi ise ona göre hareket edilmelidir. Mücadelede çok dikkat isteyen bir işlem olduğunu kavradığımız için buralarda ki fiziksel koşulları ona göre ayarlamak gerekir. Her bir alan özel temizlik ile hazır hale getirilmeli ve ilaçlama yapılmalıdır.
Evlerimizi ve iş yerimizi istila eden ayrıca tarlada ve bostanlarımızda bulunan ürünlerin de düşmanı olan diğer canlı türü ise karıncalardır. Karıncalar çok ayaklı olup antenleri sayesinde yön bulurlar. Kendilerinden çok büyük olan cisimleri kolayca taşıyan bu canlılar çok da çalışkan olduklarını hepimiz biliriz. Bu canlıların insanlara zarar vermeleri ile bilindikleri için ön plana çıkmış bulunmaktalar. Evlerde mutfak veya evin diğer bölümlerinde yerleri kazarak kendilerine yuva yapan bu canlılar temel gıdalarımıza saldırarak yerler. Bunu da insanlar pek kabul etmez. Çünkü mesele sadece bir şeyler yemeleri değil, bununla beraber mikrop da bırakıp hasta olma durumuna meğil vermeleridir. Hiç kimse bu canlıların yediği bir besini yemek istemez. Çünkü artık durumunda olan bu besinler sorun yaratabilir. Karıncaların diğer bir zararı ise bahçede ya da tarlada üretilen ürünlere saldırarak bu ürünlerin taze yapraklarını yemeleri bazı ürünlerin köklerini kemirerek çürümelerine neden olmalarıdır. Böcek ilaçlama işlemini doğru kullandığımız zaman bu canlıların zararları engellenmiş olur ve bizler huzurlu oluruz.

Benzer Konular

Böcek İlaçlama Doğru Bildiğimiz Yanlışlar
Fare İlaçlama Belediye
Restaurantlarda Haşere Problemleri

About Author

admin